FEKE

Maden ocağımız Adana’nın Feke ilçesinin güneyinde yer almaktır. 477,31 hektar ruhsatlı alana sahiptir.

Ilk olarak 1970li yılların başında üretime başlanan ocakta bazı dönemler üretime ara verilmiş,  2013 ten itibaren düzenli üretim yapılmakta olup son 1 yıldır Şirketimiz bünyesinde çalışmaktadır.

Ocağımızda 3 farklı kotlarda yer alan galeriler ile üretim yapılmakta olup her bir galeri birbiri ile bağlantılı durumdadır.

Ocağımızda oksitli çinko, karbonatlı çinko ve sülfürlü çinko (sfalerit) olmak üzere 3 farklı çinko cevheri üretilmektedir. 

Aylık 1000-1500 ton cevher üretimi yapılmaktadır.

Üretimin geliştirilmesi amacıyla 2 adet yeraltı sondaj makinesi ve 1 adet yerüstü sondaj makinesi ile maden aramalarımız devam etmektedir.

Üretilen cevherlerimiz kırma-eleme tesisimizde zenginleştirilmektedir. Tesisimizde 525 m2 kapalı stok sahası ve 900 m2 açık stok sahası yer almaktadır. Kapalı Stok sahası sfalerit depolamak için, oksitli cevher depolamak, kırma işlemi yapmak ve paketleme işlerinin yapılması için kullanılmaktadır.

Tesisimizde 90lık çeneli kırıcı ile öğütülen cevher 35mm lik elekte elenmektedir. Elek üstünde kalan cevher bay-pass yapılarak çekiçli kırıcı ile öğütülerek istenilen boyuta getirilmektedir.  Tesisimizin kırma kapasite 30ton/saat dir.